Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz: ‘Mevcut Sportif AŞ’nin istifa etmesini istiyoruz’

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Florya’daki mevcut yapının değişeceğini söyleyerek, “Tamamının bugünden itibaren istifa edip Galatasaray camiasının önünü açmasını rica ediyoruz. Bugünden itibaren yarından tezi yok istifa etsinler” dedi.

Galatasaray’ın yeni başkanı Mustafa Cengiz, bugün Türk Telekom Stadyumu’nda düzenlenen mazbata töreni sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Cengiz, Galatasaray’ın sosyal bir camia olduğunu ve görevlerinin de insanları bu camiada tutmak olduklarını söyleyerek, “Ben açık, şeffaf olmaktan gerekse pot kırmaktan çekinmem. Ben sosyal bir camianın temsilcisiyim. Bu camia ticari bir kuruluş değil, siyasi bir kuruluş da değil. Ortak paydada buluşan insanların ortaya getirdiği bir ruh, adeta müzik gibi bir rahatlama aracı. Tabii bu insanları üzen bir hale gelirse insanlar da o sosyal camiadan gittikçe uzaklaşır. Bizim amacımız bize teslim edilen bu kuruluşu o insanlara uygun hale getirmek. Galatasaray öyle bir oluşum haline geldi ki, bir lisenin sınıfında 7-8 kişiyle kurulan bir camiadan 30 milyon taraftarı olan bir kulüp oldu” ifadelerini kullandı.

“Sorunlar halının altına süpürülmüş”

Sarı-kırmızılılarda birçok sorunun ertelenerek büyüdüğünü belirten Cengiz, “Allah hepimizi utandırmasın. Kritik dönemlerden geçiyor mali açıdan Galatasaray. Bu kritik dönemleri aşacağımıza inanıyoruz. Maalesef halının altına süre süre bu hale gelmiş. Ertelenmiş sorunlar birike birike bu hale geldi. Biz elimizi taşın altına koyduk. Biz sadece süre istiyoruz. Kısa vadeli nakit akışını sağlamak için maksimum 1 ay, veya 10-15 gün içinde öncelikler sırası içinde çözeceğiz” şeklinde konuştu.

“Mevcut Sportif A.Ş.’nin istifa etmesini istiyoruz”

SARI KIRMIZI MESAJLAŞMA

Install now!

Şu anda geçmiş yönetimden kalan Sportif A.Ş.’nin istifa etmelerinin gerektiğini dile getiren Başkan Cengiz, “Hepsini yeniden değerlendireceğiz. Tamamının bugünden itibaren istifa edip Galatasaray camiasının önünü açmasını rica ediyoruz. Bugünden itibaren yarına tezi yok istifa etsinler” diye konuştu”

“Bana olan ilgi çalışma hırsımı arttırıyor”

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, kendisine olan ilginin çalışma azmini daha da arttırdığını aktararak, “Bu benim üzerimdeki yükü arttırıyor ve sorumluluk duygumu arttırıyor. Dün uçakta giderken bile zamanın boşa gittiğini hissettim. Uçak pas geçti, ben ‘eyvah 10 dakikam gitti’ dedim. Bizim sorunlarımız o kadar birikmiş ki ve bu pozitif yaklaşım sorumluluk duygusunu arttırıyor. Galatasaray’ı iyi bilenler bizi de bilir. Bu ilgi ve sevgi daha çok çalışma ve mücadeleye itiyor bizi” dedi.

“2.5 yılda 470 milyon TL küsur zarar var”

Dursun Özbek’ten istediği mali tablonun henüz eline geçmediğini bildiren Mustafa Cengiz, şunları söyledi: “Mali tabloyu alamadım. En son ek 75 milyon TL finansman istenen dernek noktasındayız. Sportif A.Ş’nin sezon sonu açıklanması gereken 3 aylık bilançosu açıklanmadı. Niye açıklanmadı bilmiyorum. Biz bunu sayın Dursun Özbek’e soracağız. Yarın devir teslimde reel durumu görüşürüz umarım. 2.5 yılda 470 milyon küsur TL’lik zarar var. Dursun başkanın da katkılarıyla bu işi çözeceğiz. Yapacağım ilk iş diğer başkanlarla istişare ederek onlardan faydalanmak.”

“Galatasaray’ın tek hedefi şampiyonluk”

Galatasaray’ın önündeki tek hedefin şampiyonluk olduğunu açıklayan sarı-kırmızılı camianın başkanı, “13 branşta bin 450 sporcuyla Türkiye’yi temsil ediyoruz. Türkiye’nin en değerli markalarından biriyiz. Önümüzde değerli rakiplerimiz var. Dün de Kayserispor karşılaşması çok önemli bir maçtı. Bu yarışın içinde tabii daha değerli takiplerimiz de var. Biz de onların gücüne gelmek istiyoruz. Ama Türk futbolunu gelişmesi için şampiyonluğa 10 takımın oynaması gerek. Bizim en büyük sermayemiz rakiplerimizdir. Tabii biz isteriz ki hep onların önünde olalım. Dün gol olunca kulübünü birbirine sarıldığını gördüm. İşte biz bu ruhu arıyoruz. Fatih hocam benim yaşlarıma geldi ama onun o 20 yaşındaki heyecanı, Hasan, Ümit ve Taffarel’in heyecanları çok iyiydi. İşte aradığımız ruh buydu. Ben ne takımın, ne hocamın ne de taraftarın önüne geçerim. Ben mutfakta durmayı daha çok severim Geçen gün Florya’yı ziyaret ettim. Oyuncu ve teknik heyetle tanışma fırsatı buldum. Müthiş bir kolej havası var. Maddi sıkıntılar onlara da yansıyor ama asla dile getirmediler. Ben onlara, ‘siz yenildiğinizde küçük çocukların göz yaşlarını düşünün ve terinizin son damlasına kadar mücadele edin’ dedim” ifadelerini kullandı.

“Taraftarımız bizi hiç üzmedi”

Galatasaray taraftarının örnek bir duruş sergilediğini de sözlerine ekleyen Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, “UltrAslan beni destekler nitelikteydi. Ben onların ileri gelenleriyle ilk defa dün göz göze geldim. Bizim taraftarımız bugüne kadar ne sahaya indi ne de koltuk parçaladı. Taraftarımız bizi hiç utandırmadı. 17. kuruluş yılını da kutlarım UltrAsla’nın, sevgili Alpaslan’ı da anarak” diye konuştu.

“Fatih hoca ile en iyi çözümleri bulacağız”

Transfer çalışmalarının da hala devam ettiğini söyleyen Cengiz, şöyle konuştu: “Büyük takımlarda en az her mevkide 3 futbolcunun olması gerek. Bizde iki mevkide bu eksik. Fatih hoca, ‘Evet iki mevkide bize iki kişi destek olursa çok iyi olur. Ama olmazsa da biz bu çocuklarla aslan gibi devam ederiz’ dedi. Hocamızla birlikte en iyi çözümü bulacağız. Ara dönem de en kritik dönem. Fatih hocam, Bakırköy Belediyesi’nin desteğiyle Florya’ya 14 kamyon hafriyat gönderdi. Hocamın nelerle uğraştığını da görün.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir