FUTBOL 0

Kulüpler Birliği’nden yabancı sınırı açıklaması!

Kulüpler Birliği toplantısının ardından Beşiktaş, Ankaragücü, Kayserispor, Trabzonspor ve Yeni Malatyaspor başkanlarından yabancı sınırı hakkında açıklama geldi.  

Kulüpler Birliği‘nin toplantısında ana madde yabancı kuralıydı. Toplantının ardından Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Ankaragücü Başkanı Mehmet Yiğiner, Kayserispor Başkanı Erol Bedir, Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

ORMAN: “13 KULÜP BÖYLE KALSIN İSTİYOR”

Kulüpler Birliği ve Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, toplantının ardından yaptığı konuşmada 2019-2020 sezonunda da yabancı kuralının aynı olacağını söyledi. Orman, ”Yabancı sınırlamasını aramızda konuştuk. 2019-2020’ye kadar kontratlı oyuncuları olan takımlar olduğu için kuralı aynı şekilde devam ettirmek istiyoruz. 2019-2020 sezonunda sistem aynen devam edecek. Ancak yerli oyuncu teşviği sistemini artırmayı planlıyoruz. Yerli oyuncu teşvik sistemini TFF ile konuşacağız. 3 kulüp hariç diğer kulüpler devam etmesini istiyor. 2 kulüp de kademeli olarak düşmesini söylüyor.” sözlerini kullandı.

YİĞİNER: ”14 İLE DEVAM EDEBİLİRİZ”

Ankaragücü Başkanı Mehmet Yiğiner, ”Kulüpler Birliği toplantısında ağırlık, yabancı futbolcu sınırlaması ile ilgiliydi. Şahsımın düşüncesi, ligimizin marka değeri önemli. Ne kadar tanınmış yabancı futbolcu getirirseniz tanınırlığınız artıyor. Yabancı futbolcu sınırlaması bize bir fayda getirmeyecek gibi duruyor. 14 yabancı ile devam edebiliriz. Önemli olan gençleri yetiştirmemiz, alt yapıya ağırlık vermemiz. Ne kadar yerli oynatırsanız o kadar teşvik alacağımız bir düzenleme olabilir. İsteyen 1, isteyen 2 yabancı alır. 14 tane yabancı almak zorunda değiliz.” sözlerini kullandı ve sınıra karşı olduklarını belirtti.

Kulüpler Birliği başkan yardımcısı ve Kayserispor Başkanı Erol Bedir ise ”Sezon sonunda benim elimde 3 yabancı kalacak. O yüzden benim elim çok rahat. Ancak toplantıda çıkan kararı paylaşmak bana düşmez.” şeklinde konuştu.

YABANCI SINIRININ DÜŞMESİNİ İSTEYEN 5 TAKIM

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu ise yabancı sınırının 8 olması gerektiğini söyledi ve 5 takımın bunu desteklediğnii belirtti. 

Altyapıya önem vermeleri gerektiğini söyleyen Ağaoğlu, ”Ben altyapıdan çıkan 4-5 futbolcumu oynatmazsam, kendimi inkar etmiş olurum. Trabzonspor formasını düşleyen çocukların düşlerine ihanet etmiş olurum. Altyapıdaki tüm çocuklara yarın A takımda oynayacakmışsınız gibi hazır olun diyoruz.” şeklinde konuştu.

SARI KIRMIZI MESAJLAŞMA

Install now!

Yabancı kuralının kademeli olarak düşmesi gerektiğini belirten  Trabzonspor Başkanı, ”Biz Trabzonspor olarak bu yabancı işini pek beceremedik. Bizim politikamız belli zaten. Bizim tavrımız başından beri açık. Biz yabancı kuralının kademeli olarak düşürülmesini ve 8 sınırına çekilmesinin mantıklı olacağını söyledik. 5-6 sahada olabilir. 2 de kulübede oturur. Rizespor, Bursaspor, Erzurumspor ve Göztepede aynısını destekliyor. Sivasspor Başkanı, çıkmak zorunda kaldı. Diğer tüm kulüpler ise yabancı sınırının olduğu gibi devam etmesini istiyor.” dedi.

”MARKA DEĞERİNİ DÜŞÜRÜYOR”

Yabancı futbolcular nedeniyle kulüplere dava açıldığını kaydeden Ağaoğlu, ”Bizim birincil hedefimiz bu ülkenin gençlerine hizmet etmek. Bizim aleyhimize açılan davaların tamamı yabancı futbolcular tarafından. Ekonomik açıdan ve marke değerine baktığınız zaman, bir kulübe 18 dava açılmışsa, bu sizin marka değerinizi düşürüyor.” sözlerini kullandı.

ADİL GEVREK: ”SINIRLAMA DOĞRU DEĞİL”

Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek ise 14 yabancı kuralının devam etmesi gerektiğini söylerken ”Biz Malatyaspor olarak her zaman kuralın aynı kalmasını belirtiyoruz. Çok başarılı ülkelerde hiçbir sınırlama yok. Bu sınırlamanın Türkiye’ye de bir fayda getireceğini düşünmüyorum. Bizim altyapıya, tesislere önem vermemiz lazım. Malatyaspor olarak 11 yabancı ile oynuyoruz, bunu düşürmeye çalışıyoruz. İsteyen 14 kişi ile oynar isteyen daha az kişi ile oynar. Biz geçen sene 10 kişi ile oynadık. Sınırlama doğru değil.” dedi. 

Yabancı sınırlamasını düşürmek isteyen kulüplerden biri olan  Trabzonspor’a da mesaj gönderen Gevrek, ”Trabzonspor’un altyapısında yetişen iyi gençler var. 17-18 yaşındaki çocuklar oynuyor. Çok güzel bir şey bu. Ama sınırlama olmadan da bunu yapabiliyormuşuz demek. 14 sınırlama varken de kulüpler altyapıdan gençleri çıkartabiliyor. Marka değerini arttırmak için sınırlama olmaması lazım.” ifadelerini kullandı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir