FUTBOL 0

Recep Tayyip Erdoğan’dan yabancı sınırı açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV Spor’daki %100 Futbol Özel programında yabancı sınırıyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV Spor’da yayınlanan %100 Futbol Özel programında önemli açıklamalarda bulundu.

Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde tartışılan yabancı sınırlaması hakkında da önemli ifadeler kullanırken, bir değişiklik için 2019’u işaret etti.

Erdoğan kendi futbol yaşantısını da anlatırken, gelecek projeleri hakkında da bilgi verdi.

İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar…

SARI KIRMIZI MESAJLAŞMA

Install now!

”FEDERASYON VE KULÜPLER YABANCI KONUSUNU MASAYA YATIRMALI”

”Şu an yasa neyi gerektiriyorsa kulüplerimiz onu yapıyor. Futbol kulüplerimiz futbolcuyu ne için hazırlar? Milli takım için hazırlar. Bir kere hazırlanabilmesi için oyun süresinin fazla olması lazım. Ne kadar fazla süre alırsa milli takıma adaylık noktasında da şansı artacaktır. Bizim en güçlü takımlarımızda istikbal vadeden futbolcularımız olmazsa, oradaki şans yüzdemiz eksilir. Biz yurt dışında oynayan futbolcularımı almak suretiyle takım oluşturmaya çalışıyoruz. Dünya’da da marka futbolcular seyirci çekebilmek için transfer yapmak suretiyle ciddi rakamları harcıyorlar. Benzer bir şey bizde de var. Diyelim ki 2019’a kadar anlaşmalar yapılmış. Bu anlaşmalar yapıldığına göre bunun üzerinde spekülasyon yapmaya gerek yok. He 2019’dan sonrası için federasyon tüm kulüplerle oturup masaya yatırmalı. Peki yabancı futbolcu olmasın mı? Hiç olmasın mantığı yanlış bir kere. Onların da bize katacağı çok şey var. Bir de tribünlere hareket, renklilik getirecektir.”

”İngilizler, Fransızlar oynatıyor. Keşke kendi tohumlarımızdan, kendi topraklarımızdan yetişse. Ama olmuyorsa ve dünyanın da gerçeğiyse, buna ters bakmak yanlış diye düşünüyorum. (Atletizmdeki devşirme sporcular)”

”Mesela Naim Süleymanoğlu, Halil Mutlu. Bunlar geldi Türkiye’de bir değişim yaşattılar. Sınıf atlattılar.”

”Statlardaki ibadethane eksikliği giderilmeli. Arkadaşlarıma her zaman söylerim, havalimanlarında mescit muhakkak olmalı ki, var; Hristiyan ve Musevi insanların da ibadet edebilmesi için açığın giderilmesi lazım.”

”TÜRKİYE’DE IRKÇILIK YASAK AMA YAPANLAR VAR…”

”Irkçılık ülkemizde yasak. Ama yapanlar var.”

”Benim 15 yaşında başlayan futbolla olan ilişkim, mahalle takımındaki yükselişim çok çabuk oldu. Süreç kısa zamanda amatör kümeye çıkmamızı sağladı. O dönem Erokspor’dayım, forvet oynuyorum, gole çok yakınım. Beni daha sonra Camialtı’na tavsiye ettiler. O zaman amatör kümeyi herkes izler, takip ederdi. Özellikle 1. ligdeki hocalar İstanbul şampiyonasını takip ederlerdi. Amatör kümenin kadroları gazetelerde çıkardı. Heyecan dolu bir süreçti. Ben 7 sene Camialtı’nda oynadım. Hem okuyorum. İstanbul Amatör Karması’na seçildim. O zaman Gökmen ve Yasin’in kardeşi Doğan da bizim kalecimizdi. 7 senelik süreçten sonra da İETT’ye transfer oldum. O zaman hem ayrı bir imkandı. Hem iş imkanı, hem de sürekli zirveyi zorlayan bir takımdı. Orada da 7 yıl kadar oynadım. İETT’deki heyecan çok daha farklıydı. Son yılımı da Erokspor’da tamamladım.”

”Babam kesinlikle ‘Okuyacaksın’ diyordu. Benim top oynadığımı da sonradan öğrendi. Adidas ile ben çok sonradan müşerref oldum. Biz başkalarından alırdık ayakkabıları.”

”İETT şartlarımız çok iyiydi. Camialtı’nda da iyiydi. Kulüp şartları çok çok iyiydi. İETT’de bir de otobüslerimizle gider, gelirdik. Birlik, beraberlik de çok çok iyiydi. O zaten başarıyı getiriyordu. Babamı sonunda ikna ettim, o da bu noktada bana bir şey yapmadı. Bir de o dönem siyasetle de ilgileniyordum. Gençlik Kolları başkanı oldum.”

”Bir kere kırmızı kart gördüm. Yanılmıyorsam Yıldız ile oynuyorduk. Kaptanlığın verdiği itiraz nedeniyle itiraz ettim, çıkardı bana kırmızı kartı gösterdi.”

”SIRBİSTAN, SLOVENYA’YA BAKIN. NASIL YAPTILAR?”

”Milli ve yerli konusunda maalesef hedefi vuramıyoruz. Türkiye’nin sorunu, fiziki mekanlar sorunu değil, Türkiye bunu aştı. Hidayet kardeşim ile de konuşuyorum. Milli Eğitim Bakanlığı’mız ile beraber, süratle kapalı spor salonlarına öncelik verelim ve bunları geliştirelim. Bunları yapmamız lazım.”

”Gencin önünü açacaksın, gence imkanları vereceksin. Hidayet ile geçen gün konuştum ve dedim, mahalle aralarına potaları koyacaksınız. Gençler gelsin de orada basket atsın. Baskette çok daha çabuk hedef kaydederiz. Bir Sırbistan’a Slovenya’ya bak. Nasıl bunlar bu mesafeyi kat ettiler? Neyse eksiğimiz, öğrenecek bunları gidermemiz lazım. Mesela yüzmde… Bizim de teşviklerimiz ne olacak? Arkadaşlarla konuşuyoruz. Profesyonellerde yapılması gerekeni yaptık ama ben asıl teşviğin amatörde olması gerektiğine inanıyorum. Olimpiyata baktığınız zaman amatör sporlar akla geliyor. Biz bunları teşvik etmemiz gerekiyor. Bütün branşlarda işi ciddi manada arttırmamız lazım.”

”MİLLİ TAKIM FORMASINDA TAKDİR FEDERASYONUN”

”Milli takım formasıyla ilgili takdir futbol federasyonun. Tabii klasik formalarımızın şeyi daha farklıydı. Biz yine de bence oralara takılmaktan çok, federasyonun bu noktalardaki tercihi bir yerde kendine ait.”

”ALSANCAK STADI’NA MUSTAFA DENİZLİ İSMİ YAKIŞIR”

”Ben Mustafa Denizli’yi Altay’da tanıdım. İlk orada duyduk. Altay’da Mustafa Denizli semboldür. Alsancak Stadı’na da ismi yakışır. Neden olmasın? Yerliler arasında kornerden gole en yakın olanı Mustafa Hoca’ydı…”

”Bir zamanlar konuşulurdu İlhan Cavcav için, kasasında parası olan başkan bu… Şimdi bakın bir Ankaragücü Süper Lig’de yok ama Gençlerbirliği hala Süper Lig’de. Ankaragücü geliyor, bir ekonomik sıkıntısı var. Eğer onu aşarsa Ankaragücü önümüzdeki yıl Süper Lig’deki yerini alabilir. Ankara’ya da nasip olursa yakışan bir stada başlıyoruz. Göztepe İzmir’e farklı bir heyecan getirmiş durumda.”

”Mesela bankalar. Reklam ihtiyacı olmayan banka yoktur. Neden yoktur? Çünkü hepsi faizle uğraşıyor. Dolayısıyla burada Ziraat Türkiye Kupası’nın yer almasının hem bankanın farklı bir kanalize etmesinden dolayı önemsiyorum. Bazı bankalar statların yapımına giriyor, bazıları lige ortak oluyor. Mesela Doğuş, Vodafone, Anadolu Grubu…”

”Futbolun insanlarımızın kaynaşması için en önemli silahlarımızdan olması lazım, buna da fair-play deniyor. Ne yazık ki, bunu başaramadık.’

”Bayanların stada gelişi tribün anarşisini ve küfürü minimize eder, azaltır. Orada rahat rahat küfür edilemez. Milletimden fair play kurallarına uymalarını rica ediyorum. 3 sonuç da var burada. Futbolun, oyunun, sporun zevkini tatmak için stada gidiyoruz. Bu bilinç içerisinde olmak önemli.”

”Gönlümde tabii ki başarılı olan takımlar, oyuncular var. Onu gönülde izliyoruz.”

Kaynak: webaslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir